BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

O jei paliesime ekonomiką?

Jau mėnesis laiko kaip iš galvos neina vienas klausimas - kokia ekonominė santvarka turėtų būti tautinėje valstybėje? Visada laikiau ir vis dar laikau save labai silpnu šiuo klausimu. Dar visai neseniai tik pradėjau juo domėtis. Visgi bendras vaizdas susidarė. Tiesa tvirtų pamatų nėra, esu linkęs diskutuoti.

Išsilaisvinus iš sovietų imperijos reikėjo atstatyti valstybę. Tą kartą buvo pasirinkta ne tautinės valstybės idėja, o gerovės. Gerovės valstybės sampratai aukščiausia vertybe kelia ekonomiką ir žmonių (o ne tautos) gerovę. Tiesą sakant tautai išvis ten vietos beveik neliko. Per dvidešimt laisvės metų matome naują kartą - tautinės idėjos nebuvimas, vartotojų, pramogų ir laisvės idealai, narkotikai, moralės, doros nebuvimas jau nebestebina, pažiūrėjus į šių laikų jaunimą. Gerovei nereikia tautiškumo, jis tik trugdo - kiniečių darbininkai dirba pigiau. Tai didina mūsų žmonių (vėlgi ne tautos) gerovę. Valstybei nusispjauti, kad mūsų tauta skiedžiasi.

Visai neseniai per Lietuvą nuaidėjo JDJ mitingai prieš oligarchiją. Nematau prasmės remti tokį judėjimą. Oligarchai yra visai natūrali “laisvųjų mainų” dalis. Visada bus kapitalas, kuris yra didesnis ir gali nukonkuruoti silpnesnį kapitalą. Jau net nekalbant apie pasaulio ekonomikos lyderių kapitalus. Kova prieš oligarchus primena Donkichoto kovą prieš vėjo malūnus. Ji visada bus nesėkminga. Norint tikrai padėti Lietuvai reiktų kovoti ne prieš oligarchus, o prieš pačią laisvų mainų sistemą.

Gruodžio 15d. man teko apsilankyti M.Kundroto knygos “Tauta amžių kelyje” pristatyme. Ten buvo iškelta mintis, kad dabartinė liberalioji imperialistinė europos sąjunga neišsilaikys daugiau, nei 20 metų. Buvo iškelta būtinybė tautininkams pasirengti tam ir suformuoti tautinės valstybės idėją. Kokia ekonomika turėtų lydėti tautos kelią į sėkmę?

Tikrai ne liberalioji laisvų mainų sistema. Priešingai. Jeigu laisvi mainai yra tokie geri, tai kodėl stiprios ekonominės valstybės iškilo ne laisvųjų mainų sistemos dėka? Ta pati amerika buvo protekcionistinė iki pat Amerikos industalizacijos. Anglija taip pat iškilo naudojantis būtent protekcionizmu ir jo laikėsi iki tol, kol užtikrino savo verslo lyderiavimą prieš kitus. Japonija, Korėja seniau nebuvo stiprios ekonominės valstybės. Būtent protekcionizmas joms padėjo iškilti. Laisvi mainai sugriauna nacionalinę šalies ekonomika. Užsienietiškas kapitalas sužlugdo tautinį verslą. Tautinį verslą reikia skatinti, ne žlugdyti tautinėje valstybėje. Todėl laisvų mainų sistema privalo atkristi.

Patiko (4)

Rodyk draugams

komentarai (141) to “O jei paliesime ekonomiką?”

 1.   Rimantas
  Gruodis 17th, 2009 | 23:46

  Tai man atrodo, kad prie Smetonos buvo skatinama vartoti lietuvišką produkciją.

 2.   mantas
  Gruodis 17th, 2009 | 23:57

  Visų pirma, “gerovės valstybėmis” yra vadinamos socialistinės valstybęs. Pvz. skandinavija. Lietuva tikrai nėra tokia.

  Kaip tik iš pradžių buvo bandoma kurti liberalią rinkos ekonomiką, vėliau įmaišyta socializmo. Lietuva nėra nei “gerovės” (Švedija), nei liberalios rinkos (Estija, US of A) valstybė. Čia yra sumaišytų abiejų tipų. Deja, neretai tik blogosios dalys.

  Antra, laisvi mainai neprieštarauja protekcionizmui. Laisvi manai nereiškia vien tik užsienio kapitalo įsileidimo. SSRS ekonomika buvo LABAI protekcionistė. Kas iš to gavosi - žinom. Reikia derinti abu dalykus. Nesakau, kad yra gerai atidaryti vidaus rinką. Muitai buvo sukurti neveltui. Bet visiškai uždarius rinką nuo konkurencijos visi ilgainiui išlempa.

  Trečia, Japonija savo ekonomiką pastatė būtent dėka laisvos rinkos. Po WWII amerikiečiai sukišo į juos krūvas pinigų, per kurį laiką jie atsistojo ant kojų ir sugebėjo pigiai gaminti ir eksportuoti gaminius į tą pačią jav bei europą. Tiesa, ilgainiui pragyvenimo lygis (ir gamybos kaštai) pakilo ir dabar jiems jau nebe taip sekasi…

  Beje, žmonės ir yra vadinami tauta.. Jei rūpintis vien “tautiškumu” ir dėt skersą ant ant žmonių gerovės, tai greitai visi žmonės išsivaikščios ir nebeliks tautos. Ne visi gali iš idėjos misti tik juoda duona ir vandeniu.

 3.   TRA
  Gruodis 18th, 2009 | 02:08

  LABAI dėkui už gerą kritiką. Sumaišiau sąvokas. Gerovės valstybe vadinau būtent tas liberalią santvarką.
  Nepritariu visiškam protekcionizmui, tačiau sveikas protekcionizmas būtų naudingas.
  “visi ilgainiui išlempa” - nesupratau, gal paaiškinti galėtum?
  Lietuvos žmonės ir lietuvių tauta yra skirtingi dalykai. Sąvoka Lietuvos žmonės apima ne tik etninę bei politinę tautą, bet ir visus kitus, gyvenančius čia. Tai - tikrai skirtingi dalykai.
  Japonijos atveju tai bent wikipedia rašo, kad ne vien JAV investicijos padėjo, bet ir valdžios protekcionizmas. Šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_post-war_economic_miracle Protekcionizmas padėjo Japonijai išsaugoti privatų sektorių ir apsaugot jį nuo krizių.
  Taip pat Korėjoja liberalizavo savo daugumą sričių tik per paskutinius metus. Tiesa žemės ūkio sritis vis dar stipriai apsaugota valstybės.

  Tautinėje valstybėje ekonomikos pasisėkimo formulė būtų turbūt tokia: gamybos didinimas, fabrikų statymas ir sunkiosios pramonės gamyba, aukštųjų technologijų gamyba. Dideli eksportai. Iš to gaunamas pelnas. Šiuo metu būsų BVP kiek žinau sudaro pagrinde paslaugų sektorius. Mano išvardintų dalykų beveik išvis nėra. Jų nebuvimas - sėkmės nebuvimas, mano manymu. Protekcionizmas apsaugo privatų kapitalą nuo bankroto, lietuviška produkcija būtų labiau konkurencinga. Protekcionizmas būtų kelias iš ekonominės krizės.

 4.   mantas
  Gruodis 19th, 2009 | 18:13

  “visi ilgainiui išlempa” - tai, kad jei žmonėms nėra stimulo dirbti, jie ir nedirbs.

  Pvz SSRS. Stimulo dirbti realiai nebuvo, tai našumas buvo labai žemas. O laisva ir konkurencinga rinka - labai geras paskatinimas. Prastai dirbsi - bankrutuosi. Dėka to atsiranda visokie išradimai ir proceso patobulinimai, kurie didina našuma, gerina prekę ir pan ir t.t.

  Japonijos atveju yra daug svarbiau natūralus protekcionizmas. Importas į salas yra ganėtinai brangesnis. Aišku, kažkiek iš valdžios irgi protekcijos yra.

  “gamybos didinimas, fabrikų statymas ir sunkiosios pramonės gamyba, aukštųjų technologijų gamyba” - tai būtų gerai, bet tai nėra tautinės valstybė. Tautinė yra valstybė, kuri sudaryta iš vienos tautos, kultūros ir kalbos. O fabrikai ir t.t. yra industrinė valstybė. Industrine gali būti tiek tautinė valstybė, tiek daugiatautė. Tiek liberali, tiek konservatyvi.

  Protekcionizmas yra gerai iki tam tikro lygio. Bet.. Pvz uždėtų obuoliams 100 litų už kilogramą muitą. Iš pradžių lietuviški obuoliai kainuotų 3 litus, importiniai - 102 (2 litai + muitas). Vėliau ūkininkai suprastų, kad gali užkelt kainas ir jiems nieko už tai nebus. Galiausiai lietuviški kainuotų 90 litų, o importiniai - 102. Manau tai nebūtų gerai…. Tad protekcionizmas turi turėti ribas…

  Protekcionizmas šiek tiek padėtų dėl krizės. Bet….. kitos šalys tada irgi užsidėtų muitus ir būtų sudėtinga eksportuoti. Aišku, didelės valstybės gali sau leisti įvesti muitus, o kiti bijotų ir neįvestų atsakomųjų muitų. Bet Lietuva tam yra per maža. Tad šitoj vietoj reiktų gerai paskaičiuoti ar tai būtų naudinga.

  Aišku, bent jau nereikėtų daryti antiprotekcionizmo, kaip daroma dabar. Kai dėl mokesčių politikos lietuviškas obuolys lenkijoje kainuoja pigiau nei Lietuvoje, tai nėra gerai…

 5.   :P
  Gruodis 21st, 2009 | 21:32

  @TRA:
  >> Tiesą sakant tautai išvis ten vietos beveik neliko.
  Man teko mokslus pradeti krimsti ka tik nepriklausomybe atgavusioje Lietuvoje. Propogandos aukstinancios tauta ir patriotizma per tuos 12 metu maciau per akis.

  >> Per dvidešimt laisvės metų matome naują kartą
  Kaip nekeista as matau naujos kartos dvilypuma - vieni yra eiliniai vartotojai plaukiantys pasroviui, kiti yra pseudo-intelektualai bandantys pudrinti smegenis vartotojams, kad tie juos palaikytu. Keista, taciau nera tarpiniu variantu. Ne keista, mat tai yra iprasta daugumai “daugumos diktaturos” (=demokratija suvokiama tik kaip ejimas prie urnos) valstybiu, yra tai, kad praktiskai nesigirdi ir nebesimato tikruju intelektualu - tikras grynas protas nesuteikia jokio privalumo tokioje sistemoje.

  >> Oligarchai yra visai natūrali “laisvųjų mainų” dalis.
  O vezys yra visai naturali zmogaus organizmo busena. Kaip vezys, taip oligarchija yra laisvos rinkos liga. Juk laisvos rinkos pagrindinis variklis yra lygiaverte daugelio rinkos subjektu konkurencija. Kuo nelygesne konkurencija, kuo maziau rinkos subjektu tuo prasciau veikia laisva rinka. Kuo prasciau veikia ekonomika, tuo prasciau gyvena eilinis zmogus nepriklausomai nuo to ar ispazysta jis nacionalizma ar ne. Taigi su oligarchija yra butina kovoti, o dar geriau neleisti oligarchija formuotis, bet to nebus, juk oligarchija yra pagrindinis valdanciu partiju finansavimo saltinis (paziurekim ta pacia JAV).

  >> Ten buvo iškelta mintis, kad dabartinė liberalioji imperialistinė europos sąjunga neišsilaikys daugiau, nei 20 metų.
  Tai nera mintis - tai yra prognoze. Idomu ar ten pagrinde kuom nors toki spejima? Tradiciskai mane domina tik ne ideologinis argumentavimas ;]

  >> Tautinėje valstybėje ekonomikos pasisėkimo formulė būtų turbūt tokia: gamybos didinimas, fabrikų statymas ir sunkiosios pramonės gamyba, aukštųjų technologijų gamyba.
  Industriniu valstybiu aukso amzius praejo - XXI amzius turetu priklausyti “mastanciai” ekonomikai. “Mastanti” ekonomika ne tik gamintu AT (detales AT irengimuose yra pigios), bet ir kurtu naujas AT (butent kurimas atnesa didesne dali pinigu, nei mechaniska gamyba). Beda tame, kad tokiai ekonomikai reikia laisvai mastancio zmogaus, kas yra sunkiai suderinima su nacionalizmo ir kokio kito ideologinio prievartavimo ideja. Beda tame, kad nuo pat nepriklausomybes atgavimo jaunimas yra ugdomas tiketi, o ne mastyti, kas bus dar vienas kliuvinys “mastancios” ekonomikos kurimui.

  @mantas:
  >> O laisva ir konkurencinga rinka - labai geras paskatinimas. Prastai dirbsi - bankrutuosi. Dėka to atsiranda visokie išradimai ir proceso patobulinimai, kurie didina našuma, gerina prekę ir pan ir t.t.
  Manau esama krize ir lipimai is jos yra puikus irodymai, kad taip nera. Kiek daug prastai dirbusiu imoniu buvo isgebeta? Vien banku kiek, dar automobiliu pramone istraukta tiek JAV, tiek Europoje.
  Isradimai taipogi randasi ne is konkurencijos. Net gi, jei rinkoje butu vienas monopolistas, jis vistiek stengtusi optimizuoti gamyba ar pristatyma - juk mazesnes gamybos islaidos, didesnis prieinamumas reiskia didesni pelna. Tad pazangos saltinis yra zmoniu godumas (pinigu ar zinojimo). TSRS buvo baudziama uz goduma pinigams, tad eiliniam zmogui matoma pazanga sustojo, taciau nebuvo bano ziniu godumui, tad fundamentalus tyrimai buvo aukstumoje.

 6.   Jurgelis
  Kovas 25th, 2010 | 22:54

  Nepyk, bet su tokia ekonomine politika, jie Lietuva ja vykdytu, taptume panasia i Baltarusijos ekonomika salimi.

 7. Rugsėjis 25th, 2010 | 03:32

  Assuredly, the most skechers uk gifted man errs who.

 8. Spalis 9th, 2010 | 06:22

  depends upon his own Shape Ups Shoes Sale insight

 9. Spalis 18th, 2010 | 03:35

  and you get rid of him on the weekends. waterproof boots True science teaches

 10. Spalis 18th, 2010 | 03:40

  Give a man a fish timberland boots and you feed him for a day.

 11. Spalis 18th, 2010 | 03:45

  Truth has no special time of it’s own. timberland shoes Without libraries what have we?

 12. Spalis 18th, 2010 | 03:50

  Scientific Timberland Men’s 6 Inch
  knowledge aims at being wholly impersonal.

 13. Spalis 18th, 2010 | 03:56

  Nothing in life is to be feared. timberland 6 inch boots It is only to be understood.

 14. Gruodis 6th, 2010 | 06:25

  tremendous account you lock up

 15. Sausis 4th, 2011 | 16:46

  Hi, i think that i saw you visited my blog so here i am!.I am looking for ways to add things to my blog!Is it ok if i use some of the things i saw here?!

 16. Sausis 19th, 2011 | 08:17

  I saw something about that topic on TV last night. Great post.

 17. Sausis 31st, 2011 | 18:06

  Hello.This post was extremely interesting, particularly because I was investigating for thoughts on this matter last Monday.

 18. Vasaris 2nd, 2011 | 03:06

  I recommend to you to visit a site on which there is a lot of information on this question.

 19.   link blog
  Vasaris 2nd, 2011 | 09:17

  Negotiating the right price is important at this time, especially if the price of the home is more than what the market value of other homes are in the neighborhood. This could cause a rejection from the appraiser, and the person will have to go back to the owner to renegotiate a different price.

 20.   ksiazki
  Vasaris 2nd, 2011 | 14:50

  Wiodaca role przejal w polowie lat 90. HTML Help, czy rodzajowy struktura pomocy w aplikacjach Windows 95 plus jego nastepcow. Bazujac na dokumentach HTML, nadawal sie absolutnie do tworzenia ksiazek elektronicznych, co zawdzieczal mozliwosci utworzenia dobrego systemu nawigacyjnego, skorowidza oznacza to systemu wyszukiwawczego. i plus w tej okolicy w srodku ostateczna postac odpowiada kompilator Microsoftu, silnie poza tym ulomny, skoro nie potrafiacy zestawic rozmaitych formatow multimediow. nie wczesniej stosowanie pewnych sztuczek pozwalalo wbudowac z archiwami dodatkowe formaty, m.in. PDF.

 21. Vasaris 3rd, 2011 | 04:07

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 22. Vasaris 3rd, 2011 | 12:58

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 23. Vasaris 4th, 2011 | 00:23

  Clearly, many thanks for the help in this question.

 24. Vasaris 4th, 2011 | 01:00

  hopefully this comment doesn’t appear multiple times (it seems to freeze once i try to post my comment.. not certain if it’s actually posting), but all I really wanted to say was fantastic post and thanks for sharing.

 25. Vasaris 5th, 2011 | 08:36

  I simply couldnt leave your website before telling you tha I really enjoyed the quality information you offer to your visitors. I will be back often anticipating new posts

 26.   ruleta
  Vasaris 5th, 2011 | 12:47

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 27. Vasaris 5th, 2011 | 16:17

  Thanks a lot for giving everyone a very pleasant possiblity to read in detail from here.

 28. Vasaris 6th, 2011 | 05:46

  Useful question

 29. Vasaris 6th, 2011 | 09:42

  Hmm. I see precisely what you mean. Hey, do you happen to have an Feed? Im trying to subscribe in order to get updates. Tell me.

 30. Vasaris 6th, 2011 | 22:38

  The matchless message, very much is pleasant to me :)

 31. Vasaris 6th, 2011 | 23:26

  Hey ,I think your site is good! I found it on yahoo, I will go back one day.

 32. Vasaris 8th, 2011 | 00:35

  I found your Article in Google . Thank you for your information, I’ve been looking for this info for a long time to do my report, This is useful and I will use in my report too.

 33. Vasaris 8th, 2011 | 05:15

  Thanks for churning out the interesting, healthy, informative and as well as cool tips about this topic.

 34. Vasaris 8th, 2011 | 06:13

  I apologise, but, in my opinion, you are mistaken. I suggest it to discuss.

 35.   Rockz
  Vasaris 9th, 2011 | 00:34

  The market leader!

 36. Vasaris 9th, 2011 | 10:08

  i think you have a nice page here… today was my initial time coming here.. i just happened to discover it performing a google search. anyway, great post.. i’ll be bookmarking this page for certain.

 37. Vasaris 9th, 2011 | 15:03

  What i discover tough is to find a blog that may seize me for a minute however your blog is different. Bravo.

 38. Vasaris 9th, 2011 | 15:47

  I know nothing about it

 39. Vasaris 10th, 2011 | 19:13

  Bravo, what phrase…, an excellent idea

 40. Vasaris 11th, 2011 | 00:20

  what’s happening, vital blog on oleagino us loss. matching helped.

 41. Vasaris 11th, 2011 | 09:02

  I’m using a tiny issue I cannot subscribe your feed, I’m using google reader fyi.

 42. Vasaris 11th, 2011 | 17:52

  My neighbor and I had been just debating this particular topic, he’s often seeking to show me incorrect. Your view on this is great and exactly how I really feel. I simply now mailed him this web page to point out him your personal view. After wanting over your website I ebook marked and will likely be coming back to read your new posts!

 43. Vasaris 12th, 2011 | 08:50

  It agree, this remarkable idea is necessary just by the way

 44. Vasaris 12th, 2011 | 17:45

  Excellent information here. This attention-grabbing publish made me smile. Possibly when you throw in a couple of footage it’s going to make the entire thing more interesting. Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 45. Vasaris 13th, 2011 | 14:17

  Great write-up, I am an enormous believer in commenting on blogs to help the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world extensive web! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 46. Vasaris 14th, 2011 | 02:10

  Thanks for every one of your efforts on this web page. It has been an inspiration for me. I’ve passed this onto a buddy of mine.

 47. Vasaris 14th, 2011 | 18:53

  It is remarkable, a useful phrase

 48. Vasaris 15th, 2011 | 15:31

  This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue, and so much passion. You also know how to make people rally behind it, obviously from the responses. Youve got a design here thats not too flashy, but makes a statement as big as what youre saying. Great job, indeed.

 49. Vasaris 15th, 2011 | 19:26

  I am sorry, that I interrupt you, but it is necessary for me little bit more information.

 50. Vasaris 15th, 2011 | 20:25

  Excellent blog post, I look forward to reading more.

 51.   Jessica
  Vasaris 16th, 2011 | 05:33

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 52.   Elizabeth
  Vasaris 16th, 2011 | 14:55

  I am so thankful for your time to post this kind of article. It is always informative to someones perspective. Maybe i should have a time to revisit and browse some of your post|blogs. Thumbs up for a great post!

 53. Vasaris 18th, 2011 | 06:53

  You guys must invest alot of time working on this blog. im impressed

 54. Vasaris 19th, 2011 | 19:33

  good, prominent blog on waxy loss. business helped.

 55. Vasaris 19th, 2011 | 21:28

  I am so thankful for your time to post this kind of article. It is always informative to someones perspective. Maybe i should have a time to revisit and browse some of your post|blogs. Thumbs up for a great post!

 56.   Hilary
  Vasaris 20th, 2011 | 03:47

  You, my friend sure do comprehend what you’re sharing. blog page truly I cant wait around to go through more of what youve got to say. thrilled that I came across Youve turned me around, man!

 57. Vasaris 21st, 2011 | 15:38

  Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a great website.

 58. Vasaris 22nd, 2011 | 01:23

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 59. Vasaris 23rd, 2011 | 00:40

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 60. Vasaris 28th, 2011 | 19:48

  I see something genuinely interesting about your site so I saved to favorites .

 61. Vasaris 28th, 2011 | 21:56
 62. Kovas 2nd, 2011 | 03:57

  Thank you for the excellent information. I have yet to see anything at all that explains this subject as well.I’ll come back soon to see what other details you included.

 63. Kovas 2nd, 2011 | 18:54

  some genuinely interesting info , well written and broadly speaking user friendly .

 64. Kovas 2nd, 2011 | 20:32

  My good friend James, suggested I check this page out. And I agree with James, this is a spam website, I wont be back.

 65. Kovas 4th, 2011 | 06:15

  are you currently sure abt this approach ?

 66. Kovas 5th, 2011 | 00:16

  I admire your work , appreciate it for all the useful posts .

 67. Kovas 5th, 2011 | 17:47

  Thank you for the blog post. Manley and I have been saving to buy a new guide on this subject and your post has made us to save our money. Your thoughts really answered all our problems. In fact, more than what we had known before we discovered your fantastic blog. I no longer have doubts along with a troubled mind because you totally attended to each of our needs in this post. Thanks

 68. Kovas 7th, 2011 | 10:37

  comments Element New RSS tutorial on This module provides RSS feeds for comments. This is useful for allowing readers to subscribe to comments for a blog post, article, …

 69. Kovas 13th, 2011 | 07:28

  Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all significant infos. I’d like to see more posts like this .

 70.   SEO
  Kovas 18th, 2011 | 05:38

  Was wanting for new SEO innovations when I observed this one. Exciting, but do you consider it has a long shelf existence?

 71. Kovas 22nd, 2011 | 19:44

  I join. All above told the truth. Let’s discuss this question. Here or in PM.

 72. Kovas 24th, 2011 | 06:01

  Thank you for taking the time to write this!

 73. Kovas 25th, 2011 | 05:45

  I wish I get pregnant soon!

 74.   Festgeld
  Kovas 31st, 2011 | 04:18

  Thanks for all of the effort on this site. It’s been an idea to me. I’ve passed this onto a friend of mine.

 75. Balandis 3rd, 2011 | 13:27

  After study just a few of the blog posts in your web site now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will be checking again soon. Pls take a look at my web page as well and let me know what you think.

 76. Balandis 6th, 2011 | 22:39

  Your view on this is brilliant and exactly how I truly think. I just at this point sent him this website to demonstrate him your viewpoint.

 77.   Kredit
  Balandis 8th, 2011 | 21:29

  Thank you so much for providing individuals with an extremely nice possiblity to read articles and blog posts from this site.

 78. Gegužė 2nd, 2011 | 07:17

  Boa noite pessoal, provavelmente disparar um SMS grátis está cada vez mais custoso devido a restriçao das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu SMS mas nem sempre chegam recepiente final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que mandam e nada chega. Para onde está indo as as minhas menssagens? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de pagar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar bons sites para enviar torpedos barato.

 79. Gegužė 2nd, 2011 | 19:35

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 80. Gegužė 4th, 2011 | 01:21

  Bravo, you were visited with simply excellent idea

 81. Gegužė 4th, 2011 | 09:40

  Hmmm thanks for yet another very interesting post. Where do you receive your inspiration for all this :|?

 82.   4484848
  Gegužė 5th, 2011 | 14:57

  4484848 beers on the wall.

 83. Gegužė 5th, 2011 | 22:12

  Great paintings! That is the kind of information that should be shared around the web. Shame on search engines for not positioning this put up upper! Come on over and consult with my site . Thank you =)

 84. Gegužė 6th, 2011 | 00:42

  Thank you for your website post. Manley and I are already saving for a new guide on this theme and your article has made us all to save money. Your thinking really resolved all our concerns. In fact, above what we had thought of in advance of the time we came across your wonderful blog. I no longer nurture doubts as well as a troubled mind because you totally attended to our own needs in this article. Thanks

 85. Gegužė 6th, 2011 | 01:26

  I love the efforts you have put in this, appreciate it for all the great content.

 86. Gegužė 6th, 2011 | 09:51

  Howdy, have you ever thought about to publish concerning Nintendo 3DS?

 87. Gegužė 6th, 2011 | 11:28

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 88. Gegužė 6th, 2011 | 13:23

  Thanks for this particular advice I was basically browsing all Google to be able to find it!

 89. Gegužė 7th, 2011 | 01:38

  I have built a blog and I am trying to find a new template.Yours looks pretty decent! Feel free to visit my blog and suggest things!

 90. Gegužė 7th, 2011 | 03:04

  Thanks for sharing this excellent write-up. Very interesting ideas! (as always, btw)

 91. Gegužė 7th, 2011 | 03:56

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this article.

 92. Gegužė 7th, 2011 | 14:35

  occasionally and I?m grateful to report this recent contribution is in actual fact sort of good and tremendously better than 50 % the various worthless junk I read today

 93.   forex
  Gegužė 8th, 2011 | 00:33

  merhabalar diziler erotik sex porno siteleri istedin kadar var seks video izle erotik selam

 94. Gegužė 8th, 2011 | 06:15

  Aw, this was a really nice post. In thought I want to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all appear to get something done.

 95. Gegužė 8th, 2011 | 21:20

  Thanks!

 96.   here
  Gegužė 8th, 2011 | 23:16

  thanx for such a brilliant website. Where else could someone get that kind of information written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the look out for such information.

 97.   Shoes
  Gegužė 9th, 2011 | 00:46

  This has to be one of my favorite posts! And on top of thats its also very helpful topic for newbies. cheers a lot for the information!

 98. Gegužė 9th, 2011 | 18:51

  רציתי להליץ לכם, על אתר המתמחה בשיווק ארונות עם דלתות הזזה ישירות מהמפעל בלי כל פערי תיווך .

 99. Gegužė 10th, 2011 | 05:11

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 100. Gegužė 10th, 2011 | 06:41

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 101. Gegužė 10th, 2011 | 12:57

  I apologise, but, in my opinion, you commit an error. Write to me in PM, we will communicate.

 102. Gegužė 10th, 2011 | 19:51

  Merely wanna input that you have a very decent internet site, I the style and design it really stands out.

 103. Gegužė 10th, 2011 | 20:01

  היי רציתי להמליץ לכם על אתר עם יישומים בשפות תוכנה עיליות נבחרות ושירותי תוכנה מגוונים ומקצועיים.

 104. Gegužė 11th, 2011 | 11:03

  A lot of thanks for all of the efforts on this blog. Betty enjoys working on investigations and it’s easy to understand why. My spouse and i know all about the lively ways you provide effective secrets via this web blog and as well invigorate contribution from the others on this topic so our own princess is actually studying so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always conducting a fabulous job.

 105. Gegužė 11th, 2011 | 14:42

  I surely didn’t know that. Learnt one thing new right now! Thanks for that.

 106. Gegužė 11th, 2011 | 21:05

  Just blowing some time on Digg and I found your article . Not typically what I prefer to read about, but it was certainly worth my time. Thanks.

 107. Gegužė 11th, 2011 | 23:46

  Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 108. Gegužė 12th, 2011 | 19:19

  this post is very usefull thx!

 109. Gegužė 12th, 2011 | 20:48

  Thanks for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If doable, as you develop into an expert, would you mind updating your weblog with more details?

 110. Gegužė 12th, 2011 | 23:53

  Thanks

 111. Gegužė 13th, 2011 | 04:32

  I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates. The usefulness and significance is overwhelming and has been invaluable to me!

 112. Gegužė 14th, 2011 | 03:32

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 113. Gegužė 14th, 2011 | 04:29

  Intimately, the post is actually the sweetest on that worthw hile topic. I harmonise with your conclusions and will certainly eagerly look forward to your incoming updates. Saying thanks definitely will not just be enough, for the extraordinary clarity in your writing. I definitely will best away grab your rss feed to stay informed of any updates. Solid work and also much success in your business dealings!

 114.   watch
  Gegužė 14th, 2011 | 07:44

  I dont think Ive caught all the angles of this subject the way youve pointed them out. Youre a true star, a rock star man. Youve got so much to say and know so much about the subject that I think you should just teach a class about it

 115. Gegužė 14th, 2011 | 08:03

  היי אני רוצה לנמליץ לכם על אתר של הגשמת חלומות ומענה לצרכים בתרבות הפנאי, טיולים, ספורט אתגרי וחיי כיום יום.

 116. Gegužė 14th, 2011 | 21:19

  There are many fascinating time limits in the following paragraphs however I don’t determine if all of them center to heart. There is some validity however I am going to take hold opinion until I investigate it further. Good article , thanks and that we want extra! Included in FeedBurner as properly

 117. Gegužė 15th, 2011 | 05:46

  Great internet site. A whole lot of usefull information and facts may be located here. Nice composing really a lot. I am sending it to several buddies and in addition sharing in delightful as for example online ups. And of course, thanks in your effort. Valuable data. Definitely lucky me I discovered your site. You’d not consider it, i identified it by accident i used to be in search of online ups, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier. I bookmarked it.

 118. Gegužė 15th, 2011 | 07:19

  I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 119. Gegužė 16th, 2011 | 09:51

  I’m happy to see others taking the initivative and contributing to the online community. I would like to comment to show my appreciation for your blog as it’s very challenging to do, and many bloggers do not get the appreciation they truely deserve.

 120. Gegužė 16th, 2011 | 12:55

  Das ist wie eine große Ressource, die Sie anbieten, und Sie geben es kostenlos weiter. Ich liebe es Websites, die den Wert der Bereitstellung einer Ressource Qualität kostenlos zu verstehen. Es ist die alte What Goes Around Comes Around Routine. Wussten Sie erworben vielen Links und ich sehe viel Trackbacks?

 121.   spindle
  Gegužė 16th, 2011 | 23:48

  Nice post. I study one thing on different blogs everyday. It can all the time be stimulating to read content from different writers and follow a little something from their blog.

 122. Gegužė 17th, 2011 | 02:03

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 123. Gegužė 17th, 2011 | 02:34

  Great post, Your post is an excellent example of why I keep coming back to read your excellent quality content….

 124. Gegužė 17th, 2011 | 20:03

  Thank you for making the trustworthy strive to explain this. I think very sturdy about it and want to learn more. If it’s OK, as you attain more in depth knowledge, could you mind including more posts very similar to this one with additional information? It would be extraordinarily helpful and helpful for me and my colleagues.

 125. Gegužė 17th, 2011 | 23:58

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet.

 126. Gegužė 18th, 2011 | 06:46

  Nice post!

 127. Gegužė 18th, 2011 | 15:40

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 128. Gegužė 19th, 2011 | 01:20

  Great job, beautiful blog with great informational content. This is a really interesting and informative content.

 129. Gegužė 19th, 2011 | 09:49

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 130. Gegužė 19th, 2011 | 14:59

  Your current article constantly have many of really up to date info. Where do you come up with this? Just declaring you are very creative. Thanks again

 131. Gegužė 19th, 2011 | 17:18

  Im no expert, but I imagine you just made a very good point point. You clearly fully understand what youre talking about, and I can really get behind that. Thanks for being so upfront and so honest.

 132. Gegužė 19th, 2011 | 17:31

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 133. Gegužė 19th, 2011 | 18:59

  Undoubtedly believe that which you stated. Your favorite justification appeared to become on the net the easiest point to get aware of. I say to you, I undoubtedly get irked even though some persons look at concerns that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top rated likewise as defined out the whole thing not having acquiring side-effects , people today can consider a signal. Will possible be back to acquire extra. Thanks It is truly fascinating, You’re a really experienced blogger. I’ve joined your feed and look forward to trying to get a lot more of the fantastic submit. Also, I’ve shared your web page in my social networks!

 134. Gegužė 21st, 2011 | 16:43

  Thanks, beautiful site with great informational content. This is a really interesting and informative post.

 135. Gegužė 21st, 2011 | 23:17

  I do not understand exactly how I found this blog because I had been researching information on Real Estate in Casselberry, FL, but anyway, I have enjoyed reading it, keep it up!

 136. Gegužė 22nd, 2011 | 16:53

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 137. Gegužė 24th, 2011 | 03:09

  I was very pleased to find this website. I wanted to thank you for your time for this excellent post!!

 138. Gegužė 24th, 2011 | 04:27

  Thank you for all of the effort on this blog

 139. Gegužė 24th, 2011 | 12:58

  cool, what a nice post

 140. Gegužė 25th, 2011 | 00:32

  i love your blog!

 141. Gegužė 25th, 2011 | 01:23

  This really answered the drawback, thank you!

Rašyk komentarą